MENU
Strona Główna
Ochrona danych osobowych
Klauzula informacyjna "monitoring"
Klauzula informacyjna "FB"
Klauzula informacyjna "GOSĆ"
Informacja o dostępnoœci osobom ze szczególnymi potrzebami
Sprawozdania
Przetargi DPS
Lokalizacja
Nasza Historia
Warunki Bytowe
Nasze Usługi
Zespół OT
Prawa Obowiązki
Galeria Zdjęć
PRACA
OGŁOSZENIA
NASZE DZIAŁANIA
2007-2009
2005-2007
2003-2005
TPM
Zloty Seniorów
Wypożyczalnia
MIESZKAŃCY
Wspomnienia
Przeżycia
Zdolności
CHOROBA ALZHEIMERA
Info. o chorobie
Dla opiekunów
Nasza współpraca
Nasze inicjatywy
Historia Domu Pomocy Społecznej
 
W latach 50-tych, a konkretnie w 1956 roku, w ówczesnym Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, w planach inwestycyjnych tego ministerstwa znalazła się koncepcja wybudowania nowego, typowego Zakładu dla Nieuleczalnie Chorych z lokalizacją w Chodzieży. Projekt placówki został opracowany przez Wojewódzkie Biuro Projektów w Warszawie. Pod koniec 1958 roku rozpoczęto budowę Zakładu dla Nieuleczalnie Chorych.
 
     
 
Początkowo bezpośrednim inwestorem było Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Chodzieży, później obowiązki inwestora przejęła Wojewódzka Rada Narodowa w Poznaniu. Tym sposobem, w kwietniu 1964 roku oddano do użytku Państwowy Zakład Specjalny z przeznaczeniem dla osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, obliczony na 150 miejsc. Jak na ówczesne lata był to jeden z pierwszych w pełni nowoczesnych zakładów tego typu, zaprojektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Pierwszymi pacjentami byli pensjonariusze z likwidowanego Państwowego Zakładu Specjalnego w Pile, a także z przepełnionych tego typu placówek
z terenu woj. poznańskiego i innych. Otwarcia placówki dokonał 25 kwietnia Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Jan Sztachelski w towarzystwie Dyrektora Departamentu Mieczysława Karczewskiego oraz władz wojewódzkich, powiatowych oraz partyjnych. Do dziś istnieje w Księdze Pamiątkowej DPS wpis ówczesnego Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej Jana Sztachelskiego:" Bardzo liczymy na to, że ten zakład będzie dobrze i skutecznie pełnił swoją rolę
o dużym znaczeniu społecznym i humanitarnym ..." Nazwa placówki ulegała zmianom na przestrzenie lat. Tak więc w 1971 roku zmieniono nazwę " Zakład Specjalny " na "Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych".
 

powrót do góry   strona główna

KONTAKT
Napisz do Nas
Nasze Adresy
Pytania Uwagi
NASZE PORADY
Psycholog
Pielęgniarka
Prac. Socjalny

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone, © 2003 by DPS Chodzież & autor  admin@dpschodziez.pl