MENU
Strona Główna
Ochrona danych osobowych
Klauzula informacyjna "monitoring"
Klauzula informacyjna "FB"
Klauzula informacyjna "GOSĆ"
Informacja o dostępnoœci osobom ze szczególnymi potrzebami
Sprawozdania
Przetargi DPS
Lokalizacja
Nasza Historia
Warunki Bytowe
Nasze Usługi
Zespół OT
Prawa Obowiązki
Galeria Zdjęć
PRACA
OGŁOSZENIA
NASZE DZIAŁANIA
2007-2009
2005-2007
2003-2005
TPM
Zloty Seniorów
Wypożyczalnia
MIESZKAŃCY
Wspomnienia
Przeżycia
Zdolności
CHOROBA ALZHEIMERA
Info. o chorobie
Dla opiekunów
Nasza współpraca
Nasze inicjatywy
Akademia Seniora Działająca w DPS
 
bigKALENDARIUM AKADEMII SENIORA: 2006/2007 ... big
bigKALENDARIUM AKADEMII SENIORA: 2005/2006 ... big
 
"Nie bójmy się jesieni - wszak ona złota jest.
Przed nami jeszcze życie, nie bójmy się więc jej.
Choć są na niebie chmury i wicher goni je,
Nie bójmy się jesieni - może być urok w niej."
 
"Akademia Seniora" przy DPS w Chodzieży to jedna z form działalności
na rzecz Seniorów. Działa od września 2003 roku.
Jej głównym celem jest umożliwienie aktywności intelektualnej osobom znajdującym się  w wieku emerytalnym ( tak z Domu Pomocy
jak i ze środowiska ) a także ułatwienie nawiązywania kontaktów z innymi. Ma ona sprzyjać także zachowaniu odpowiedniej kondycji psychofizycznej Seniorów. W ramach "Akademii Seniora" są prowadzone regularne spotkania, mające charakter wykładów, obejmujących różne dziedziny nauki (min. medycyna, gerontologia, psychologia, sztuka, historia, kultura, ekologia, polityka itp.), warsztaty, ćwiczenia gimnastyczne, muzyczne, plastyczne, teatralne. Uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy DPS,
ale także osoby z Klubu Seniora w Chodzieży.
 
Wykłady prowadzą zaproszeni goście - specjaliści w danych dziedzinach.
 
Dzięki takim spotkaniom Senior:
aktywizuje własne doświadczenia
poznaje nowe dziedziny wiedzy
przygotowuje się do rozwiązywania problemów wynikających
ze starzenia się i zmianom w pełnieniu ról
poznaje nowych ludzi
realizuje swoje marzenia i pasje na które wcześniej nie miał czasu
pobudza swoją aktywizację społeczną
mobilizuje się do życia na miarę swoich sił i możliwości
 
Kalendarium Akademii: 2006/2007
 
Czerwiec 2007
 

ZAKOŃCZENIE IV ROKU SPOTKAŃ W AKADEMII SENIORA

W środę 20 czerwca podczas pikniku integracyjnego mieszkańców DPS z zaprzyjaźnionymi Seniorami słuchacze Akademii Seniora otrzymali dyplomy ukończenia IV roku spotkań w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Zebranych powitał dyrektor DPS Pan Ireneusz Kiełczawa, który wspólnie z Kierownikiem PCPR w Chodzieży wręczył dyplomy Słuchaczom Akademii. Pamiątkowe dyplomy odebrało 40 Seniorów. Wśród nich liczną grupę stanowili mieszkańcy Domu.

W imieniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chodzieży na ręce Dyrektora Pan Józef Bajgert przekazał podziękowania za dotychczasową owocną współpracę.

Świadkami całej uroczystości byli Seniorzy z zaprzyjaźnionych Klubów Seniora z Czerwonaka, Owińsk, Gołańczy, Chodzieży oraz goszczący po raz pierwszy Panie Seniorki z Budzynia i Kaczor.

Dla wszystkich z wystepem artystycznym wystąpiły cztery Chóry, których członkami są Seniorzy: "AVE" z Kicina, "KASZTELANKI" z Gołańczy prowadzony przez Panią Irenę Brzezińską, oraz prowadzone przez Pana Jana Margowskiego "ZŁOTY LIŚĆ" z Budzynia i "SONATA" z Kaczor.

W ramach Akademii Seniora dwie panie- Pani Lidia Szumowska oraz Zdzisława Solarczyk ukończyły prowadzony przez informatyka Kurs komputerowy dla początkujących.

Serdecznie dziękujemy naszym tegorocznym wykładowcom za chęć podzielenia sie swoją wiedzą i doświadczeniem z Naszymi Seniorami- słuchaczami Akademii Seniora.

A byli to: Krzysztof Klepacki- fotograf, Daniel Szmyt- informatyk, pracownicy TV- red. Beata Chmielewska i Krzysztof Kaniewski, psycholog Iwona Lipczyńska, instruktor terapii zajęciowej Jan Łażewski, Rafał Kodrycki- Komendant chodzieskiej Straży Miejskiej, Maria Zdunek- twórczyni teatru Seniorów "Pogodna Jesień" z Szamocina, sędzia Alicja Góral, oraz pisarz Zbigniew Gordziej.

 
 
Maj 2007
 

W środę 16 maja kolejny raz spotkali się słuchacze w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Tym razem spotkanie poświęcone było sztuce pisania. Gościem Seniorów był pan Zbigniew Gordziej prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który próbował odpowiedzieć na pytanie "Jak zostać pisarzem?".

Gość najpierw opowiedział słuchaczom jak zaczęła się jego "przygoda" z pisaniem a także przeczytał kilka swoich wierszy. Mówił, w jaki sposób tworzy wiersze, co jest dla niego inspiracją, a także o tym, kiedy rodzą się najlepsze pomysły na wiersz.

Wszystkich zebranych zachęcał do pisania i nie zamykania tego w przysłowiowej szufladzie.

 
 
Kwiecień 2007
 

W czwartek 12 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie członków Akademii Seniora. Tym razem Seniorzy spotkali się z sędzią Alicją Góral z Sądu Rejonowego w Chodzieży, z Wydziału Rodzinnego.

Licznie przybyli uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania wykładu na temat: "Kiedy warto korzystać z pomocy Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego?"

Pani sędzia we wstępie przybliżyła na czym polega praca sędziego, jaką drogę trzeba przejść aby móc wykonywać ten zawód.

Największym zainteresowaniem cieszyły się tematy z zakresu prawa rodzinnego, sprawowania opieki, alimentacji. Wiele pytań dotyczyło również prawa spadkowego.

Podczas wykładu pani sędzia wyczerpująco przedstawiła zagadnienia dotyczące ubezwłasnowolnień.

Cały wykład poparty był ciekawymi przykładami z pracy zawodowej. Uczestnicy spotkania zadawali wiele nurtujących ich pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

 
 
Marzec 2007
 

W poniedziałek 26 marca w przedświąteczno - wiosennych nastrojach spotkali się członkowie Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społeczne w Chodzieży.

Tym razem spotkanie miało charakter warsztatu, na którym seniorzy przygotowywali ozdoby wielkanocne oraz wiosenne gałązki zdobiące korytarze w DPS.

Pani Joanna Kucza przyniosła na spotkanie pięknie wykonane na szydełku pisanki, którymi podzieliła się z mieszkańcami DPS. Seniorzy bardzo chętnie malowali pisanki, stosując wiele technik. Spotkanie warsztatowe przygotowali: Jan Łażewski- instruktor terapii zajęciowej oraz Iwona Lipczyńska- psycholog.

Całe spotkanie upłynęło przy dźwiękach piosenek wiosennych. Seniorzy dzielili się również wspomnieniami o Świętach Wielkanocnych z czasów ich młodości, zwyczajach wielkanocnych orza tym jak zmieniły się sposoby obchodzenia Świąt w dzisiejszych czasach w porównaniu z dawnymi.

Na koniec wszyscy złożyli sobie życzenia zdrowych i spokojnych Świąt, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

 
 
Luty 2007
 

W poniedziałek 26 lutego 2007 roku świetlica Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży stała się sceną teatralną, gdyż seniorów odwiedzili aktorzy z szamocińskiego Seniorskiego Teatru Obrzędowo - Kabaretowego "Pogodna jesień" wraz z instruktorką i autorką scenariuszy Panią Marią Zdunek.

Seniorzy obejrzeli przedstawione w humorystyczny sposób bajki dla dzieci ze współczesnym morałem. Przedstawione sztuki to; "Kogut", "Jaś i Małgosia", "Źródło mądrości" , "O królewnie Śnieżce" oraz "Czerwonego Kapturka" jako sztukę pt. "Szkoda Babci...".

Wszystkie bajki zawierały morał z odwołaniem do współczesnych realiów - lecz najbardziej chyba seniorom spodobał się morał z bajki o Czerwonym kapturku- "Szkoda babci...- bo dobrze gotowała, dobrze wnuki pilnowała, wysoką emeryturę miała i dużą odprawę z Niemiec dostała" mówili aktorzy z szamocińskiego teatru.

Uczestnikom spotkania jak zwykle dopisywały humory a gości - artystów nagradzali gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy Pani Marii Zdunek i wszystkim aktorom za miłe, pełne humoru spotkanie, dzięki któremu seniorzy choć na chwilkę mogli zapomnieć o swoich problemach i dolegliwościach.

 
 
Styczeń 2007
 

W poniedziałek 29 stycznia 2007 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie słuchaczy w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Tym razem gościem seniorów był komendant Straży Miejskiej w Chodzieży Pan Rafał Kodrycki, który przybliżył uczestnikom spotkania działalność straży miejskiej- poznali oni kompetencje i obowiązki strażników. Komendant przedstawił różnice w umundurowaniu pracowników straży miejskiej i policjantów oraz wymagania, jakie musi spełniać kandydat na strażnika miejskiego.

Ogromne zaciekawienie wzbudził temat bezpieczeństwa , spokoju i porządku w miejscach publicznych, który spotkał się z żywą dyskusją uczestników spotkania. Poruszony został również temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym w zakresie dotyczącym osób starszych i niepełnosprawnych, seniorzy pytali o wyznaczone miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych, o problem poruszania się rowerami po chodnikach przez osoby starsze.

Wiele pytań zadawanych przez seniorów dotyczyło problemów interwencji różnych sytuacjach jak: dewastacji, głośnego zachowywania się, picia alkoholu w parku i zakłócania ciszy, wyprowadzania psów i sprzątania po nich, bezpańskich kotów, zakłócania ciszy nocnej czy parkowania w miejscach niedozwolonych.

W imieniu Seniorów bardzo dziękuję Panu komendantowi za bezinteresowne podzielenie się swą wiedzą i doświadczeniem ze słuchaczami Akademii Seniora.

W ramach Akademii Seniora od lutego 2007 będzie prowadzony kurs komputerowy dla seniorów - członków Akademii oraz mieszkańców DPS, obejmujący podstawy obsługi komputera oraz Internetu w wymiarze 10 godzin, który poprowadzi informatyk Daniel Szmyt.

 
 
Grudzień 2006
 
W poniedziałek 11 grudnia 2006 roku odbyło się przedświąteczne spotkanie Seniorów w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. W spotkaniu tym uczestniczyli mieszkańcy Domu, Seniorzy z Klubu Seniora w Chodzieży, Chór Seniorki oraz po raz pierwszy przedstawiciele Klubu Seniora z Gołańczy.

Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Domu- Ireneusz Kiełczawa. Stałym punktem spotkań bożonarodzeniowych jest wspólne zdobienie choinki Seniorów, w którym uczestniczą wszyscy zebrani. Podczas spotkania Seniorzy mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu i interpretacji zespołu wokalnego SENIORKI z Chodzieży pod kierownictwem Pani mgr Katarzyny Paech.

Spotkanie upłynęło w miłej i świątecznej atmosferze, przy dźwiękach kolęd i wspólnym ich śpiewaniu. Wszyscy uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem życząc sobie wzajemnie przede wszystkim dużo zdrowia w nadchodzącym Nowym Roku.

 
 
Listopad 2006
 
W poniedziałek 4 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Seniorów w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Tym razem Seniorzy gościli Panią Beatę Chmielewską i Pana Krzysztofa Kaniewskiego z telewizji ANTSERWIS z Chodzieży.

Podczas wykładu słuchacze mogli zapoznać się z historią telewizji od samych jej początków do czasów współczesnych. Bardzo szczegółowo została przedstawiona historia chodzieskiej telewizji kablowej oraz jej działalność. Cały wykład został poparty prezentacją jednego z programów archiwalnych, w którym przedstawione został spotkanie mieszkańców DPS z Seniorami z Owińsk i Czerwonaka.

W imieniu słuchaczy Akademii Seniora składam serdeczne podziękowanie za ciekawe przedstawienie Seniorom tematu "Tajemnice telewizji", która dzięki temu spotkaniu przestała być tak bardzo tajemnicza.

 
 
Październik 2006
 
W poniedziałek 23 października odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Październikowe spotkanie odbyło się pod hasłem "Komputery i ich rola w życiu seniorów", a poprowadził je Pan Inżynier Daniel Szmyt- informatyk.

Podczas wykładu Seniorzy zapoznali się z zasadami obsługi komputera, możliwościami korzystania z Internetu. Dowiedzieli się jak duże możliwości niesie korzystanie z Internetu, poznali zasady wysyłania e- maili,.czy możliwości programów komputerowych do np. obróbki zdjęć. Przedstawione zostały możliwości korzystania z edytora tekstu oraz programów komputerowych do np. obróbki zdjęć, grafiki czy pisania w obcy języku, używając do tego obcych liter np. po rosyjsku.

Wykład poparty bardzo ciekawą prezentacją multimedialną spotkał się z żywą dyskusją na temat obsługi i możliwości wykorzystania komputerów. Spotkanie zaowocowało potrzebą oraz możliwością zorganizowania w małych grupach kursu komputerowego dla Słuchaczy AS oraz mieszkańców Domu.

Miłym akcentem była obecność wicestarosty chodzieskiego Pana Mariusza Wolfa, który w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych przekazał prywatnie znicze na groby zmarłych mieszkańców Domu, za co w imieniu wszystkich mieszkańców składam serdeczne podziękowania.

 
 
Wrzesień 2006
 
W poniedziałek 25 września 2006 roku odbyło się spotkanie inaugurujące czwarty rok spotkań w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Tym razem gościem Seniorów był znany wszystkim mieszkańcom Chodzieży fotograf Pan Krzysztof Klepacki, który wygłosił wykład na temat "Fotografia dziś i 50 lat temu".

Podczas spotkania słuchacze poznali historię fotografii od samych jej początków, aż po czasy współczesne. Dowiedzieli się, jakich metod i technik używali fotografowie, aby zrobić zdjęcie. Cały wykład był bogato ilustrowany pokazem starych modeli aparatów fotograficznych, klisz używanych kiedyś do robienia zdjęć. Największe zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził pokaz najnowszych technik robienia zdjęć, oraz możliwości ich obróbki demonstrowane "na żywo" podczas wykładu.

O tym, że temat był fascynujący świadczyły licznie zadawane podczas wykładu pytania, na które zaproszony gość zawsze udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

 
 
Kalendarium Akademii: 2005/2006
 
Czerwiec 2006
 
W czwartek 29 czerwca 2006 roku w parku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży odbyło się zakończenie trzeciego roku spotkań Seniorów w ramach Akademii Seniora. Wśród licznie przybyłych Seniorów byli mieszkańcy DPS, członkowie Klubu Seniora w Chodzieży oraz zaprzyjaźnieni z DPS Seniorzy z Klubów Seniora w Czerwonaku i Owińskach. W sumie spotkało się ponad 100 osób.

Wszystkich zebranych przywitał dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa, który również wręczył wszystkim obecnym na spotkaniu seniorom dyplomy ukończenia III roku w Akademii Seniora. Za możliwość uczestniczenia w wykładach w imieniu członków Klubu Seniora podziękowała pani Joanna Marek.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania "Hymnu Seniora". Uczestnicy spotkania chętnie i bardzo miło wspominali początki Akademii Seniora, wykładowców, którzy brali w niej udział oraz podawali propozycje tematów na kolejny rok spotkań. Były również krzyżówki, humor szkolny i wakacyjny. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się jak zawsze, prowadzone przez Jana Łażewskiego tańce na siedząco.

Podczas pikniku nie obyło się również bez wspaniałego bigosu, który smakował wszystkim uczestnikom. Po pysznym posiłku zaczęła się wspólna biesiada, śpiewy i tańce przy muzyce w wykonaniu Remigiusza Wojciechowskiego z GOPS "Sokół" w Czerwonaku.

W imieniu słuchaczy Akademii Seniora serdecznie dziękuję wszystkim wykładowcom, którzy poświęcili bezinteresownie swój czas, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem z Seniorami, a byli to: lek. Med Aleksandra Szymczak- ginekolog, położnik, prac. Socj. Bogumiła Dziamałek i Agata Malewska, tech. Anal. Med. Urszula Mussolf; psycholog Iwona Lipczyńska, instruktor terapii zajęciowej Jan Łażewski; neurologopeda Ewa Twardowska, red. Ryszard Cichocki, Kierownik PCPR Arleta Galla; lek. Med. Krzysztof Szplit oraz dr hab. med. Paweł Hrycaj.

 
 
Maj 2006
 
W piątek 12 maja odbyło się spotkanie wieńczące trzeci rok spotkań słuchaczy w ramach spotkań seniorów w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Tym razem gościem był dr hab. med. Paweł Hrycaj, Kierownik Zakładu Reumatologii i Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Poznaniu, który wygłosił wykład pt. "Choroby reumatyczne- prawda i mity".

Na wstępie Pan doktor przedstawił krótką historię reumatologii oraz wyjaśnił jakie czynniki wpływają na skłonność do zachorowania na choroby reumatyczne. Jak okazuje się, choroby reumatyczne są jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych zgłaszanych przez pacjentów. Ważne, aby leczenie rozpocząć możliwie jak najszybciej, gdyż z czasem postęp choroby może uniemożliwić wykonywanie prostych czynności samoobsługowych skazując daną osobę na pomoc osoby drugiej.

Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się, że wiele chorób reumatycznych prowadzi do uszkodzenia serca. Jak okazuje się stres może również ujawnić lub nasilić objawy niektórych chorób reumatycznych. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził temat osteoporozy, która często jest przyczyną złamań kości u osób w starszym wieku. Słuchacze dowiedzieli się kto może być w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę. Pan doktor apelował o profilaktykę osteoporozy już w wieku młodym oraz wykonywanie kontrolnych badań densytometrycznych. Jak okazuje się w profilaktyce osteoporozy bardzo duże znaczenie ma dieta bogata w wapń. Wiele pytań zadawanych przez seniorów dotyczyło tematów pokrewnych, czyli zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

 
 
Kwiecień 2006
 
W poniedziałek 24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Tym razem wykład "Sekrety chirurgii" oraz działalność Szpitala Powiatowego w Chodzieży przybliżył Seniorom sam Dyrektor chodzieskiego szpitala, Pan doktor Krzysztof Szplit wraz z naczelną pielęgniarką mgr Ewą Fleischer.

Słuchacze podczas wykładu dowiedzieli się jakie oddziały funkcjonują w szpitalu (internistyczny, chirurgiczny, urazowo- ortopedyczny, dziecięcy, ginekologiczno- położniczy oraz rehabilitacyjny)oraz poznali szczegółowy zakres usług na każdym z nich. Pan Dyrektor przedstawił szpital jako bardzo nowoczesną placówkę, wyposażoną w nowoczesny sprzęt do wykonywania różnych zabiegów chirurgicznych.

Oddziały: ortopedyczny i chirurgiczny coraz częściej wykonują operacje metodą laparoskopową wypierając tym samym użycie skalpela. Szpital leczy chorych nie tylko z Chodzieży i powiatu, coraz częściej przyeżdżają tutaj pacjenci spoza naszego województwa.

Naczelna Pielęgniarka pani mgr Ewa Fleischer przybliżyła słuchaczom pracę pielęgniarek w szpitalu, ich kompetencje i obowiązki. Zachęcała również do bezpłatnych konsultacji na oddziale internistycznym osób z cukrzycą, które mogą zgłaszać się do oddziałowej p. Safier, która doradzi w sprawach doboru diety do określonego poziomu cukru we krwi. Słuchacze podczas wykładu zadawali wiele pytań. Szereg z nich dotyczył możliwości pobytu na oddziale rehabilitacyjnym w Szamocinie. Były też pytania o przyczynę braku w Chodzieży poradni kardiologicznej oraz diabetologicznej.

 
 
Marzec 2006
 
27 marca odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy Akademii Seniora. Tym razem licznie przybyli seniorzy spotkali się z panią Arletą Galla- Kierownikiem Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Chodzieży.

Podczas wykładu seniorzy dowiedzieli się w jakich sprawach jako osoby niepełnosprawne mogą zwracać się o pomoc do PCPR. Uzyskali informacje praktyczne o jaką pomoc mogą prosić i jakie muszą spełniać kryteria.

Największym zainteresowaniem cieszył się temat turnusów rehabilitacyjnych, jego kosztów, możliwości wyjazdu oraz sposobu załatwiania. Pani Kierownik bardzo szzegółowo przedstawiła słuchaczom zasady uzyskiwnia dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Osoby na wózkach inwalidzkich były szczególnie zainteresowane możliwościami zakupu wózków lekkich.

Cały wykład poparty był ciekawą prezentacją multimedialną. Słuchacze mogli zapoznać się z praktycznymi zasadami i możliwościami funkcjonowania sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, służącemu osobom niepełnosprawnym w codziennym życiu i pokonywaniu barier architektonicznych.

 
 
Luty 2006
 
W poniedziałek 27 lutego na kolejnym spotkaniu słuchaczy Akademii Seniora odbyło się kolejne spotkanie z panem Ryszardem Cichockim- redaktorem lokalnego tygodnika "Chodzieżanin".

Podczas spotkania Seniorzy wysłuchali wykładu na temat prasy, podziału gazet według różnych kategorii oraz ich znaczenia w życiu każdego człowieka. Bardzo duże zaciekawienie wzbudził temat powstawania numeru gazety, sposoby zbierania informacji do wydania oraz dobór tematów.

Seniorzy- Słuchacze poznali historię tygodnika "Chodzieżanin", oraz mieli okazję zapoznać się z numerami archiwalnymi tej gazety.

 
 
Styczeń 2006
 
Kolejne spotkanie w ramach Akademii seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży poświęcone było przybliżeniu słuchaczom tematu problemów związanych z mówieniem i komunikowaniem się z najbliższymi osobom po udarze mózgu. Odbyło się ono w środę 18 stycznia. Gościem słuchaczy była mgr Ewa Twardowska - neurologopeda, która wyjaśniła, na czym polegają te trudności. Seniorzy dowiedzieli się, że kryją się one pod nazwą afazji i mogą przybierać różne postaci- od najlżejszej, kiedy następuje spowolnienie mowy lub trudności w wypowiedzeniu dłuższego wyrazu, po afazję całkowitą, czyli utratę zdolności mówienia lub rozumienia mowy. W wykładzie- szkoleniu uczestniczyli również pracownicy DPS, którzy w swojej pracy na co dzień spotykają się z osobami z takimi problemami. Jak podkreślała pani logopeda w kontakcie z osobą z afazją bardzo ważny jest spokój i brak pośpiechu a także wyrozumiałość, gdyż taka osoba ma porażoną prawą stronę ciała, więc z dnia na dzień staje się także niepełnosprawna fizycznie i trudno pogodzić się jej z chorobą. Pani logopeda bogato ilustrował swoją prelekcję wieloma przykładami z własnej pracy zawodowej, a pracownikom DPS, za zgodą mieszkanek objętych terapią logopedyczną omówiła specyfikę ich zaburzeń mowy. Wiele pytań zadawanych przez słuchaczy dotyczyło tematyki sposobów rehabilitacji osób dotkniętych afazją oraz możliwości powrotu do zdrowia.
 
 
Grudzień 2005
 
W środę 14 grudnia odbyło się kolejne spotkanie w Akademii Seniora. Tym razem licznie przybyli słuchacze zajęli się przygotowaniem ozdób na choinkę Akademii Seniora, która tradycyjnie ubrana w śnieżną biel, stała się dekoracją świetlicy. Wszyscyuczestnicy złożyli sobież życzenia, podzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy.
 
 
Listopad 2005
 
W dniu 28 listopada odbyło się spotkanie w Akademii Seniora. Tym razem gościem Seniorów była Technik analityki medycznej - pani Urszula Musolf. Podczas wykładu słuchacze dowiedzieli się o znaczeniu wyników laboratoryjnych w życiu człowieka. Mielki okazję zapoznać się z interpretacją tych wyników. Pani laborantka w bardzo przystępny sposób wyjaśniła Seniorom skróty, które widnieją na kartkach z wynikami. Ten temat wzbudził żywą dyskusję i stał się okazją do rozmowy na temat norm poszczególnych badań. Słuchacze dowiedzieli się również co znaczy tajemniczy skrór OB w wynikach laboratoryjnych, morfologia i jakie mają znaczenie w diagnostyce chorób. Wiele pytań zadawanych przez słuchaczy dotyczyło odchyleń od normy niektórych wyników i zagrożeń z tego płynących. Pani laborantka zwróciła uwagę i zaapeloała o niebagatelizowanie tych badań i wykonywanie ich według zleceń lekarskich.

Druga część wykładu pośięcona była sposobom poprawy tych wyników. Poprowadziła go przełożona pielęgniarek w DPS- mgr Lucyna Bednarek. Seniorzy mogli zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania i higienicznego trybu życia. Dowiedzieli się w jaki sposób można dietą np. Obniżyć ciśnienie krwi. Słuchacze mieli okazję z ust fachowca usłyszeć, że zdrowiu sprzyja ruch na świeżym powietrzu, spcery oraz właściwa dieta.

Według opinii obu pań ruch na świeżym powietrzu, spacery czyli profilaktyka są na pewno zdrowszym i tańszym środkiem niż lekarstwa i kosztowne leczenie.

 
 
Październik 2005
 
Dnia 24 października w świetlicy DPS odbyło się spotkanie na temat: "Wspomnienie Papieża Polaka". Spotkanie przygotowały i poprowadziły Bogumiła Dziamałek i Agata Malewska- pracownicy socjalni DPS. Odczytane zostały fragmenty biografii Karola Wojtyły oraz zabawne historie z życia Papieża. Złote myśli Papieża skłoniły słuchaczy do zatrzymania się przez chwilkę i zastanowienia nad jego słowami. Do takich chwil nie często się wraca podczas spotkań towarzyskich, lecz w tym dniu wiele osób uczestniczących w spotkaniu nie potrafiło ukryć łez i wzruszenia. Wspólne śpiewanie piosenek związanych z pielgrzymkami Papieża- Polaka integrowały słuchaczy. Po spotkaniu uczestnicy dzielili sie wspomnieniami o tym wspaniałycz człowieku, który przez całe życie kierował się miłością.
 
 
Wrzesień 2005
 
W dniu 19 września odbyło się spotkanie inaugurujące trzeci rok spotkań w Akademii Seniora. Było to już 31 spotkanie seniorów. Tym razem gościem była pani doktor Aleksandra Szymczak, ginekolog, położnik. Podczas wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się o zmianach, jakie następują z wiekiem w sferze życia seksualnego człowieka oraz poznać choroby, które mogą to pożycie seksualne zakłócić. Ciekawym zagadnieniem dla słuchaczy był problem menopauzy i andropauzy. W trakcie wykładu pani doktor podkreśliła konieczność corocznych wizyt u ginekologa i regularnej samokontroli piersi. Tematyka wykładu wzbudziła odgomne zainteresowanie wśród Seniorów. Świadczyły o tym zadawane po wykładzie pytania, na które pani doktor udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Dziękujemy pani doktor za podzielenie się z Seniorami wiedzą na tak ważny w życiu każdego człowieka temat.  
 
 

powrót do góry   strona główna

KONTAKT
Napisz do Nas
Nasze Adresy
Pytania Uwagi
NASZE PORADY
Psycholog
Pielęgniarka
Prac. Socjalny

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone, © 2003 by DPS Chodzież & autor  admin@dpschodziez.pl