MENU
Strona Główna
Ochrona danych osobowych
Klauzula informacyjna "monitoring"
Klauzula informacyjna "FB"
Klauzula informacyjna "GOSĆ"
Informacja o dostępnoœci osobom ze szczególnymi potrzebami
Sprawozdania
Przetargi DPS
Lokalizacja
Nasza Historia
Warunki Bytowe
Nasze Usługi
Zespół OT
Prawa Obowiązki
Galeria Zdjęć
PRACA
OGŁOSZENIA
NASZE DZIAŁANIA
2007-2009
2005-2007
2003-2005
TPM
Zloty Seniorów
Wypożyczalnia
MIESZKAŃCY
Wspomnienia
Przeżycia
Zdolności
CHOROBA ALZHEIMERA
Info. o chorobie
Dla opiekunów
Nasza współpraca
Nasze inicjatywy
Akademia Seniora Działająca w DPS
 
bigKALENDARIUM AKADEMII SENIORA: 2007/2008 ... big
 
"Nie bójmy się jesieni - wszak ona złota jest.
Przed nami jeszcze życie, nie bójmy się więc jej.
Choć są na niebie chmury i wicher goni je,
Nie bójmy się jesieni - może być urok w niej."
 
"Akademia Seniora" przy DPS w Chodzieży to jedna z form działalności
na rzecz Seniorów. Działa od września 2003 roku.
Jej głównym celem jest umożliwienie aktywności intelektualnej osobom znajdującym się  w wieku emerytalnym ( tak z Domu Pomocy
jak i ze środowiska ) a także ułatwienie nawiązywania kontaktów z innymi. Ma ona sprzyjać także zachowaniu odpowiedniej kondycji psychofizycznej Seniorów. W ramach "Akademii Seniora" są prowadzone regularne spotkania, mające charakter wykładów, obejmujących różne dziedziny nauki (min. medycyna, gerontologia, psychologia, sztuka, historia, kultura, ekologia, polityka itp.), warsztaty, ćwiczenia gimnastyczne, muzyczne, plastyczne, teatralne. Uczestniczą w nich nie tylko mieszkańcy DPS,
ale także osoby z Klubu Seniora w Chodzieży.
 
Wykłady prowadzą zaproszeni goście - specjaliści w danych dziedzinach.
 
Dzięki takim spotkaniom Senior:
aktywizuje własne doświadczenia
poznaje nowe dziedziny wiedzy
przygotowuje się do rozwiązywania problemów wynikających
ze starzenia się i zmianom w pełnieniu ról
poznaje nowych ludzi
realizuje swoje marzenia i pasje na które wcześniej nie miał czasu
pobudza swoją aktywizację społeczną
mobilizuje się do życia na miarę swoich sił i możliwości
 
Kalendarium Akademii: 2007/2008
 
Czerwiec 2008
 

5 czerwca 2008 roku w sali Chodzieskiego Domu Kultury odbyła się uroczystość zakończenia V roku spotkań w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Wszystkich przybyłych słuchaczy oraz zaproszonych gości powitał Dyrektor Domu Ireneusz Kiełczawa. W uroczystości uczestniczyli również: wicestarosta chodzieski Pan Julian Hermaszczuk, kierownik PCPR w Chodzieży Pani Arleta Galla oraz specjalista pracy socjalnej PCPR Pani Magdalena Jankowska.

We wstępie Pan Dyrektor przypomniał wszystkim zebranym kulisy powstania Akademii Seniora oraz tematykę spotkań i osoby prowadzące poszczególne wykłady i zajęcia warsztatowe. Następnie wszyscy słuchacze otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające uczestnictwo w zajęciach. W roku akademickim 2007/ 2008 w spotkaniach uczestniczyło 29 Seniorów, a w sumie przez cały okres istnienia Akademii słuchaczami było ponad 100 osób.

Dużą niespodziankę Słuchaczom- Seniorom przygotowały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Oleśnicy, które wystapiły z koncertem piosenek sprzed lat. Dla słuchaczy zaśpiewał również Chór SONATA z Kaczor oraz zaprzyjaźnieni Seniorzy z Owińsk i Czerwonaka wraz z Chórem AVE z Kicina.

Po spotkaniu wspomnieniom wielu wykładów nie było końca. Podczas tych 5 lat zawiązały się wiele znajomości i przyjaźni pomiędzy mieszkańcami Domu a uczestniczącymi w wykładach Seniorami z Klubu Seniora z Chodzieży, wiele z nich zostało właśnie dzięki Akademii odnowionych, gdyż wcześniejsze okoliczności, emerytura (wielu słuchaczy AS zna się z czasów pracy zawodowej w Chodzieskich Zakładach Porcelany i Porcelitu), choroba i zamieszkanie w DPS te znajomości przerwały.

Dyplomy uczestnictwa w spotkaniach Akademii Seniora w piątym roku jej działalności otrzymali:

1.Pani Knioch Józefa
2.Pani Krzyżaniak Stefania
3.Pani Zakrzewska Danuta
4.Pani Zagóra Wiesława
5.Pani Kaczmarek Maria
6.Pani Broda- Wypyszyńska Teresa
7.Pani Pawłowska- Mikołajczak Jadwiga
8.Pani Marek Joanna
9.Pani Drobiszewska Sabina
10.Pani Łyskawa Marianna
11.Pani Kucza Joanna
12.Pani Meller Krystyna
13.Pani Markowska Janina
14.Pani Handkiewicz Ewa
15.Pani Poznańska Maria
16.Pani Wieczorek Anna
17.Pani Kaźmierska Jadwiga
18.Pan Tecław Bolesław
19.Pan Maćkowiak Wiesław
20.Pan Maćkowiak Czesław
21.Pan Gabalski Mariusz
22.Pan Ciesiółka Mirosław
23.Pan Rzepecki Jerzy
24.Pan Głowski Stanisław
25.Pan Szatan Tadeusz
26.Pan Ratajski Jan
27.Pan Bilon Władysław
28.Pan Mikołajczak Jerzy
29.Pan Bajgert Józef

 
 
Maj 2008
 

19 maja gościem słuchaczy Akademii Seniora był Pan Heliodor Dworakowski, znany wszystkim Chodzieżanom z wieloletniego zamiłowania do pszczelarstwa, który w swym wykładzie przybliżył zagadnienie leczniczych właściwości produktów pszczelarskich. Podczas wykładu Seniorzy poznali zwyczaje pszczół oraz rolę, jaką odgrywają w przyrodzie. Szczegółowo omówił poszczególne etapy "Tworzenia" miodu przez pszczoły oraz jego liczne walory zdrowotne. Wykład był ilustrowany prezentacją wyrobów pszczelich. Pan Heliodor omówił również na co należy zwracać uwagę kupując miód oraz jak się z nim obchodzić, aby nie utracił swych leczniczych właściwości.

 
 
Kwiecień 2008
 

"Barwny świat motyli" to kraina, w którą przenieśli się tym razem słuchacze Akademii Seniora w kolejny poniedziałek 28 kwietnia. Tak brzmiał tytuł spotkania, na którym jedną z wielu swoich pasji podzielił się ze słuchaczami Jan Łażewski instruktor terapii zajęciowej.

Na spotkaniu tym słuchacze dowiedzieli się, że pasje powstają m. in. wtedy, gdy się ma ciekawych nauczycieli, którzy potrafią zasiać ziarno w młodych dziecięcych umysłach. Przykładem jest Arkady Fidler pisarz, przyrodnik i podróżnik, który od dzieciństwa z ojcem łowił motyle podczas wspólnych długich i ciekawych wypraw. Motyle, po łacinie lepidoptera, czyli łuskoskrzydłe nazwał i podzielił na rodziny Karol Linneusz żyjący w XVIII wieku twórca usystematyzowanej terminologii botanicznej. Prezentacja multimedialna pomogła przybliżyć niezwykły urok tych stworzeń oraz podać sporo ciekawych wiadomości na ich temat.

Motyle dzielą się na dzienne i nocne czyli ćmy. Wśród motyli europejskich wyróżnia się pięknem rodzina rusałek a w niej dostojeństwem podziw budzi Rusałka admirał, natomiast pawimi oczkami zachwyca Rusałka pawik. Nasz rodzimy Paź królowej jest przedstawicielem rodziny Papilionidae, jednej z najpiękniejszych na świecie. Największe motyle w Europie to Pawica gruszówka i Zmierzchnica trupia główka, a w świecie ćma brazylijska Thysania agripina oraz Cosdinoscera hercules zamieszkujący tropikalne lasy Nowej Gwinei i Australii i jego krewniak Attacus atlas z Indonezji osiągają rozpiętość skrzydeł ponad 30 cm. Najmniejsze motyle, przedstawiciele rodziny nepticulidae, mają rozpiętość skrzydeł 2 mm. Najpiękniejsze motyle świata określane skrzydlatym pięknem tropików to przedstawiciele 4 rodzin Papilionidae, Morphidae, Ornithoptera i Uranidae. Złapane pojedyncze okazy Ornithoptera w sprzedaży potrafią osiągnąć zawrotne ceny 10 tys.$ lub 750 funtów/ na aukcji w Londynie w 1966 r/ a w XVIII w. Za jednego motyla dano cały galeon. Wszyszy podziwiali ciekawe zdjęcia motyli w przyrodzie, w godowym locie, siedzących na kwiatach i spijających nektar. Zawisające nad kwiatem motyle "Kolibry" z rodziny sfinksów, wśród których częstym gościem naszych ogrodów jest Furczak gołąbek, śmigający pełen wdzięku, z zawrotną prędkością 50 km/godz. wśród kwiatów jak bajkowa zjawa.

Motyle są jak fruwające kwiaty, to kwiaty, które osiągnęły wolność przestworzy.

 
 
Marzec 2008
 

W poniedziałek 17 marca słuchacze Akademii Seniora spotkali się na świątecznych zajęciach warsztatowych z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Spotkanie poprowadził instruktor terapii zajęciowej Jan Łażewski.
Podczas warsztatów Seniorzy wykonywali ozdoby wiosenno-wielkanocne - strojone gałązki, pisanki, wiosenne kwiatki - narcyze i żonkile. Spotkanie, w którym uczestniczyła liczna grupa Seniorów z KS w Chodzieży upłynęło w radosnej i świątecznej atmosferze. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy złożyli sobie życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 
 
Luty 2008
 

W poniedziałek 25 lutego odbyło się kolejne spotkanie w Akademii Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Głównym tematem spotkania była "wędrówka" ulicami Paryża.

Spotkanie, które poprowadziła Pani mgr Jolanta Ordowska urozmaicone było prezentacją multimedialną, podczas której słuchacze mogli obejrzeć najciekawsze i najpiękniejsze miejsca, zabytki oraz muzea. Podczas prezentacji Seniorzy "odwiedzili" najstarszą część Paryża - Wyspę Site, zwiedzili muzeum Luwr, Impresjonistów, zobaczyli wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, "przeszli" Polami Elizejskimi do łuku tryumfalnego a także "odwiedzili" najnowszą dzielnicę Paryża- La Defense. Na koniec spotkania Pani Jolanta Ordowska "zabrała" wszystkich uczestników spotkania na wspaniały rejs statkiem po Sekwanie, który mimo iż odbywał się tylko w formie prezentacji miejsc i krajobrazów , dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, seniorzy również dzielili się wrażeniami z własnych przeżyć podczas prezentacji, wspominali swoje wycieczki do Paryża sprzed wielu lat. Całemu spotkaniu towarzyszyły dźwięki muzyki francuskiej, oraz dla wielu Seniorów związane z nimi wspomnienia..., min. Edith Piaf "Milord", Charles Aznavour "Isabelle", czy Claude Francois "Ecoute Ma Chanson", "Solitude Cest Apres".

 
 
Styczeń 2008
 

28 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w Akademii Seniora. Gościem licznie przybyłych na spotkanie słuchaczy była Przwodnicząca Powiatowej Społecznej Rady d/s Osób Niepełnosprawnych w Chodzieży- Pani Małgorzata Polzin, która przybliżyła Seniorom działalność Rady i jej główne zadania. Seniorzy podczas wykładu zadawali wiele pytań doytczących osób niepełnosprawnych- dotyczących ich samych, ich problemów, z którymi borykają się na co dzień. Słuchaczy AS - przedstawicieli Klubu Seniora najbardziej interesowały tematy związane z możliwością uzyskania dofinansowań, możliwości pozyskania sprzętu rehabilitacyjnego oraz możliwość korzystania z turnusów rehabilitacyjnych oraz możliwości nawiązania współpracy z organizacjami skupiającymi bądź tez pracującymi na rzecz osób z określoną niepełnosprawnością.

Pani Przewodnicząca w sposób bardzo wyczerpujący udzielała odpowiedzi na zadawane przez Seniorów pytania. Ze spotkania Seniorzy wynieśli jak podkreślali wiele cennych informacji oraz zapewnienie, że mogą liczyć na pomoc czy wskazówki. Z konkretnym problemem osoby niepełnosprawne mogą zwrócić się do członków Powiatowej Społecznej Rady d/s Osób Niepełnosprawnych w Chodzieży, która jak podała nam Pani M. Polzin pełni swój dyżur w budynku Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Chodzieży - przy ul. Paderewskiego w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca między 14.00 a 15.00.

 
Grudzień 2007
 

Wigilijne przedpołudnie, które odbyło się 17 grudnia w Akademii Seniora, przebiegało w atmosferze radosnego spotkania ze świąteczną tradycją i drugim człowiekiem.

Seniorów powitał Dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa, który zaznaczył, iż szczególnie należy cieszyć się z daru , jakim jest spedzenie kolejnego roku ze sobą nawzajem, z kolędą, opłatkiem i pachnącym świerkiem.

Seniorzy ubogacili spotkanie śpiewem kolęd, dzięki którym wigilijny nastrój zagościł na dobre wśród wszystkich. Następnie słuchacze Akademii Seniora przystąpili do ubierania choinki. Zielone drzewko ozdobili białymi, papierowymi aniołami, srebrnymi łańcuchami i słomianymi gwiazdkami, aby później w blasku kolorowych lampek podzielić się opłatkiem.

Popłynęły pełne szczerości i nadziei życzenia na zdrową i pogodną jesień życia. Następnie przy wspólnym stole ze słodkościami Seniorzy wspominali swoje szczególne wigilie oraz opowiadali o świątecznych zwyczajach w domach rodzinnych. Na zakończenie, życząc "Do siego roku" obiecali spotkać się na kolejnym wykładzie w Akademii.

 
 
Listopad 2007
 

Poniedziałek 26 listopada był dniem kolejnego spotkania słuchaczy Akademii Seniora. Na licznie zgromadzonych w świetlicy Seniorów czekało jak zwykle wiele atrakcji i niespodzianek. Listopadowe spotkanie odbyło się pod hasłem "Historia piernika. Pierniki na 1000 sposobów". Spotkanie przygotowały Panie: Hanna Heimann i Dorota Klabecka na codzień pracujące w DPS.

Pięknie, "piernikowo" udekorowany stół pomieścił piernikowe wypieki- tradycyjne pierniczki pieczone przez mieszkańców w trakcie trwania tygodnia piernika, piernikowe ciasta przekładane powidłami, kremami oraz w polewie czekoladowej.

Słowo piernik wywodzi się ze staropolskiego określenia przyprawy korzennej, czyli pieprznej, zwanej pierną, którą dodawano do ciasta z mąki i miodu. Przyprawy te docierały do Europy głównie po wojnach krzyżowych, zapoczątkowujących rozwój handlu z Bliskim Wschodem. Według tradycji narodowej, wypiekano pierniki we wszystkich domach staropolskich z miałkiej mąki (tylko żytniej), zrumienionej w rondlu i rozczynionej gorącą patoką. Dla smaku dodawano przyprawę korzenną, czyli "pierną" i wybijano ciasto w niecce tak długo wałkami, aż przestało się do nich przylepiać. Z tego ciasta robiono pierniczki bądź kształtu małych krążków, bądź pierożków i ułożone na blasze wsuwano do pieca. Pierniki podawano jako zakąśkę przy wódce, jednak najobficiej przyrządzano je na Wigilię i święta Bożego Narodzenia. Cukru i lukru nie dodawano nigdy do pierników.

Najbardziej znaną i typową formą piernika jest prosta "Katarzynka", powstała z połączenia sześciu krążków (medalionów). Dziś jest ona produkowana masowo na taśmie w czekoladowej polewie lub bez.

Niezwykłą atrakcją spotkania była piernikowa chatka z landrynkowymi szybkami w oknach w pięknej zimowej scenerii, a także pierniczki wykonane przez mieszkańców: Mariusza Langiera, Wiesława Maćkowiaka, Czesława Chabowskiego, Felicję Jaworską - Frąckowiak oraz Zdzisławę Kaliszan.

 
 
Październik 2007
 

W poniedziałek 22 października po raz kolejny spotkali się słuchacze Akademii Seniora. Tym razem gościem Seniorów był dzielnicowy mł. asp. Dariusz Buczkowski, który przeprowadził wykład n.t. "Bezpieczeństwo Seniorów - z jakimi problemami zwracać się o pomoc do dzielnicowego".

Słuchacze Akademii Seniora a zwłaszcza mieszkańcy Domu mieli okazję poznać swojego dzielnicowego a także poznać sprawy, z krórymi w razie potrzeby mogą się do niego zwrócić. Pan policjant przybliżył Słuchaczom na czym polega praca dzielnicowego w ogóle, opowiadał o najczęstszych problemach borykających mieszkańców Chodzieży a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, z którymi zwracają się o pomoc do policji. Dzielnicowy przypomniał wszystkim również telefony alarmowe, poprzez które mogą się skontaktować z policją.

Ogromne zaciekawienie wzbudził temat bezpieczeństwa na drodze, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię przez osoby starsze, bądź poruszjące się na wózkach inwalidzkich. Temat ten wywołał lawinę komentarzy, Seniorzy dzielili się z dzielnicowym własnymi spostrzeżeniami na ten temat.

Wrzesień 2007
 

W poniedziałek 24 września odbyło się spotkanie inaugurujące IV rok spotkań w Akademii Seniora. Tematem przewodnim były zagadnienia dotyczące choroby Alzheimera, odbylo się ono pod hasłem: "Bliżej Alzheimera - jak oswoić chorobę i jej objawy."

Spotkanie o charakterze seminarium poprowadzili goście: lek. med. Wojciech Wieczorek- specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii oraz Elżbieta Fischbach- prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z chorobą Alzheimera z Poznania.

W seminarium wziął udział burmistrz Chodziezy Pan Jacek Gursz, Pan Adam Daszkowski- Prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Chodzieży oraz Pani Teresa Januchowska - wiceprezes PKPS. Temat spotkania okazał się bardzo ciekawy także dla mieszkańców Domu, którzy licznie przybyli na seminarium. W spotkaniu udział wzięli pracownicy DPS oraz opiekunowie osób z chorobą Alzheimera z terenu Chodzieży a także seniorzy z KS w Chodzieży.

Pan doktor Wojciech Wieczorek przedstwił słuchaczom zagadnienia związane ze starzeniem się organizmu, dolegliwościam wieku podeszłego, omówił sytuację demograficzną i prognozy demografów w kwestii starzenia się oraz zapadalności na rózne choroby.

Pani Elżbieta Fischbach z Wielkopolskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobą Alzheimera przybliżyła opiekunom temat choroby Alzheimera. Podczas seminarium wszyscy uczestnicy zapoznali się z fazami przebiegu choroby oraz charakterystycznymi objawami i zachowaniami chorych na poszczególnych etapach choroby. Wiele miejsca zostało poświęcone zagadnieniom opieki, pielęgnacji i terapii osób dotkniętych tą chorobą.

 
 

powrót do góry   strona główna

KONTAKT
Napisz do Nas
Nasze Adresy
Pytania Uwagi
NASZE PORADY
Psycholog
Pielęgniarka
Prac. Socjalny

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone, © 2003 by DPS Chodzież & autor  admin@dpschodziez.pl