MENU
Strona Główna
Ochrona danych osobowych
Klauzula informacyjna "monitoring"
Klauzula informacyjna "FB"
Klauzula informacyjna "GOSĆ"
Informacja o dostępnoœci osobom ze szczególnymi potrzebami
Sprawozdania
Przetargi DPS
Lokalizacja
Nasza Historia
Warunki Bytowe
Nasze Usługi
Zespół OT
Prawa Obowiązki
Galeria Zdjęć
PRACA
OGŁOSZENIA
NASZE DZIAŁANIA
2007-2009
2005-2007
2003-2005
TPM
Zloty Seniorów
Wypożyczalnia
MIESZKAŃCY
Wspomnienia
Przeżycia
Zdolności
CHOROBA ALZHEIMERA
Info. o chorobie
Dla opiekunów
Nasza współpraca
Nasze inicjatywy
Zloty seniorów w DPS
 
XI ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I KICINA
 

We wtorek 5 lutego mieszkańcy Domu pomocy Społecznej w Chodzieży spotkali się z Seniorami z Klubów Seniora w Czerownaku, Owińskach i Chodzieży w ramach XI ZLOTU SENIORÓW pt. "Pożegnanie karnawału". Spotkanie otworzył i przybyłych gości powitał dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa. Głównymi bohaterami spotkania byli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży, którzy dla swych gości przygotowali niespodziankę - pod okiem instruktora d/s kulturalno- oświatowych a jednocześnie autorką scenariusza przygotowali sztukę teatralną "Grzyby i pomarańcze", w której wystąpili sami pensjonariusze: pan Czesław Chabowski, panie Felicja Jaworska - Frąckowiak, Maria Kaczmarek, Stefania Krzyżaniak oraz panie opiekunki- Joanna Mąka oraz Dorota Klabecka. W sztuce tej każda z osób grała samą siebie i mimo, iż początek jest dość smutny, to ma bardzo pozytywne zakończenie; sztuka mówi o przemijaniu czasu, o tym, iż mimo upływającego czasu, starzenia się, coraz większych niedomagań organizmu - jednym słowem w każdym momencie życia może człowieka spotkać coś miłego np. uczucie- miłość, przyjaźń.

Występ Seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży, który był ich występem premierowym spotkał się z wielkim aplauzem ze strony publiczności i z pewnością zachęci pensjonariuszy do dalszych występów. W spotkaniu czynny udział wzięli również Seniorzy z Czerwonaka i Owińsk, którzy z okazji zakończenia karnawału swym repertuarem oraz strojami zabrali wszystkich na "wędrówkę" śladami karnawału w Wenecji oraz Rio de Janeiro. Seniorzy wzięli również udział w mini turnieju gwary poznańskiej pt. "W jaki sposób po dwóch słowach poznać mieszkańca wielkopolski", który poprowadziły Justyna Maciejczuk i Iwona Lipczyńska. Całe spotkanie upłynęło w radosnej i karnawałowej atmosferze, przy dźwiękach muzyki, o której wspaniałe brzmienie zadbał pan Jan Margowski.

 
X ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I KICINA
 

"To właśnie tego wieczoru,
gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
przy stołach są miejsca dla obcych,
bo nikt samotny być nie może.

To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha.

To właśnie tego wieczoru
zło ze wstydu umiera,
widząc jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku."

Emilia Waśniowska

Tymi słowami uczestnicy kolejnego ZLOTU SENIORÓW z Owińsk, Czerwonaka i Chodzieży rozpoczęli spotkanie "Refleksja wigilijna", które odbyło się 14 grudnia w świetlicy DPS.

W spotkaniu z Seniorami uczestniczyli również zaproszeni goście: wicestarosta chodzieski pan Julian Hermaszczuk oraz Kierownik PCPR w Chodzieży pani Arleta Galla.

Spotkanie, które tym razem miało bardzo wyjątkowy i uroczysty charakter otworzył Dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa. Wszyscy zebrani w świetlicy tego dnia Seniorzy wzięli udział w niezwykłym przedstawieniu mówiącym o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych (choinka, Święty Mikołaj, obdarowywanie sie prezentami, Jasełka, dzielenie się opłatkiem oraz tradycjami związanymi z wieczerzą wigilijną).

Do wspólnego kolędowania zachęcił występ zespołu AVE z Kicina pod kierownictwem pana Piotra Koniecznego. W nowoczesnej aranżacji Seniorom kolędy zaśpiewała młodzież z chodzieskich szkół: Ewelina Garstka, Bogumiła Mucha, Marta Bentkowska, Dominika Bartczak oraz Przemysław Przybylski.

Dla dwóch uczestników spotkania- Pana Jerzego Mikołajczaka- mieszkańca Domu Pomocy Społecznej oraz Pana Kazimierza Bartczaka - członka Klubu Seniora w Czerwonaku spotkanie to nabrało wyjątkowego znaczenia, okazało się bowiem podczas wspólnych rozmów, składania wzajemnie życzeń świątecznych, iż są kolegami z bardzo młodych lat, nie dość, że 25 grudnia oboje będą obchodzić 80 urodziny, to ostatnio widzieli się przed wojną, która rozdzieliła ich ich drogi na długie lata.

 
IX ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I KICINA
 

W środę 26 września 2007 roku kolejny- już dziewiąty raz w Domu Pomocy Społecznej w Chodzeży spotkali się mieszkańcy Domu z seniorami z Klubu Seniora w Chodzieży, Owińskach i Czerwonaku.

Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter - wszyscy uczestnicy świętowali 2 rocznicę współpracy z KS z Czerwonaka a w sumie było to już dziewiąte spotkanie.

Rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania "Hymnu Seniora". Następnie dla wszystkich wystąpił zespół wokalny "AVE" z Kicina, który w swoim bogatym repertuarze zaprezentował piosenki znane i lubiane przez Seniorów, czego dowodem było włączanie się uczestników do wspólnego śpiewania. Na refleksyjną wędrówkę śladami Seniorów wszystkich uczestników zabrała Iwona Lipczyńska. Seniorzy obejrzeli prezentację multimedialną zdjęć i filmów ze wszystkich spotkań jakie odbyły się przez te 2 wspólne lata.

Seniorzy z Czerwonaka zaprezentowali się w sztuce teatralnej "O rybaku i złotej rybce", ze znakomitą rolą żony rybaka Pani Kazimiery Kwietniewskiej. Na koniec wystąpił ponownie zespół AVE z Kicina.

Całe spotkanie "przepełnoine zapachem minionego lata" urozmaicane było wierszami o tematyce jesiennej.

 
VIII ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

W środę 20 czerwca 2007 mieszkańcy spotkali się na plenerowym pikniku w ramach "IX ZLOTU SENIORÓW". W spotkaniu udział wzięli również zaprzyjaźnieni Seniorzy z Czerwonaka, Owińsk, Budzynia, Kaczor i Gołańczy a także Seniorzy z Klubu Seniora w Chodzieży. Przybyli również zaproszeni goście: Pani Arleta Galla - Kierownik PCPR w Chodzieży, Pani Małgorzata Brzezińska - Budych - Kierownk GOPS w Czerwonaku, Pani Justyna Maciejczuk - inspektor d/s aktywizacji Seniorów przy GOPS w Czerwonaku a także Pani Teresa Januchowska - wiceprezes zarządu miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Chodzieży. Podczas tego spotkania członkowie Akademii Seniora przy DPS odebrali dyplomy ukończenia IV roku spotkań w AS.

Wszystkich Seniorów oraz gości powitał Dyrektor DPS Pan Ireneusz Kiełczawa. W imieniu gości przybyłych z Czerwonaka i Owińsk wystąpił Pan Henryk Majchrzak - członek Klubu Seniora z Czerwonaka, który przywitał wszystkich tymi słowami:

"Kiedy do Chodzieży przyjechaliśmy
bardzo się zdumieliśmy
jaka to piękna okolica
a na twarzy pensjonariuszy DPS
same uśmiechnięte lica

Pięknie nas w domu przywitano
i oklaskami nagradzano
lecz my nie przyjechaliśmy dziewiąty raz
po uznanie, ale na wspólne biesiadowanie
na radosne przyśpiewki i wesołe uśmieszki

W pięknym Waszym Domu w lesie sosnowym
wśród pagórków i jezior położonym
Z tej też okazji składamy Wam życzenia zdrowia, miłości
I niechaj w Waszych sercach radość długo gości"

Podczas spotkania do wspólnego biesiadowania włączyły się cztery zaprzyjaźnione chóry: Chór "AVE" z Kicina, Chór "KASZTELANKI" z Gołańczy prowadzony przez Panią Irenę Brzezińską oraz Chór "Złoty liść" z Budzynia i "Sonata" z Kaczor prowadzone przez Pana Jana Margowskiego. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewu piosenek biesiadnych. Podczas spotkania zsśpiewały również najstarsze członkinie chórów z Budzynia - Pani Maria Lewandowska i Gołańczy - Pani Irena Brzezińska- obie panie mają po 85 lat.

Wspólnym śpiewom nie było końca. Ze specjalnym występem zaprezentowała się Pani Ewa Handkiewicz, do której dołączyły inne panie z zespołów. Seniorzy również wspólnie zatańczyli w rytm granych przez Pana Jana Margowskiego melodii.

Wszyscy w radosnych nastrojach rozchodzili się do domów, życząc sobie kolejnych takich spotkań.

 
VII ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

W piątek 18 maja 2007 roku siódmy raz na Zlocie Seniorów spotkali się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej oraz Seniorzy z Chodzieży, Czerwonaka, Owińsk i Gołańczy. Tym razem wszyscy spotkali się w Klubie Seniora w Owińskach. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez naszych przyjaciół z Czerwonaka i Owińsk oraz Panią Kierownik GOPS w Czerwonaku Panią Małgorzatę Brzezińską- Budych.

Spotkanie pt. "Wiosna Matce" uświetniły swoim występem chóry: "Złoty liść" z Budzynia pod przewodnictwem Pana Jana Margowskiego, oraz chór "AVE" z Kicina. Nie zabrakło również wierszy o tematyce wiosennej oraz wierszy dla mam.

W spotkaniu uczestniczyli również Seniorzy z Teatru Obrzędowo- Kabaretowego "Pogodna Jesień" z Szamocina, kierowanego przez Panią Marię Zdunek, którzy przedstawili w humorystyczny sposób bajki dla dzieci ze współczesnym morałem. Były to m.in. sztuki: "Kogut", "Jaś i Małgosia", "Czerwony Kapturek, czyli szkoda babci...". Największym uznaniem publiczności cieszyła sztuka "Szkoda Babci... Bo... dobrze gotowała, dobrze wnuki pilnowała, wysoką rentę miała i dużą odprawę z Niemiec dostała". Seniorzy nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Wszystkim uczestnikom spotkania dopisywały humory, wszyscy brali czynny udział w spotkaniu poprzez wspólny śpiew. Największym powodzeniem tym razem cieszyła się śpiewana kilkakrotnie piosenka "Na Majówkę", którą Seniorzy równie głośno jak w Owińskach śpiewali w drodze powrotnej do Chodzieży.

 
 
VI ZLOT SENIORÓW Z CHODZIEŻY, OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

"Wiosna- cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna- znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy..."

(Skaldowie "Wiosna")

W piątek 20 kwietnia po raz szósty z mieszkańcami Domu spotkali się Seniorzy z Chodzieży, Czerwonaka, Owińsk i Gołańczy. Było to spotkanie, którego motywem przewodnim była tematyka wiosenna z nawiązaniem do Świąt Wielkanocnych.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie od wspólnego zaśpiewania "Hymnu Seniora", przy akompaniamencie Pana Jana Margowskiego.

Na scenie zaprezentował się Teatr Obrzędowo- Kabaretowy "Pogodna Jesień" z Szamocina. Aktorzy przedstawili bajki z odwołaniem w morale do współczesnych realiów, a były to: "Chłopiec", "Kogut", "Dama na wieży", "Kasztelanka".

Seniorzy z Czerwonaka przedstawili "Inscenizację wielkanocną", ilustrowaną piosenkami.

Po występach teatralnych Pan Jan Margowski zabrał wszystkich uczestników spotkania na muzyczną majówkę- wędrówkę.

 
 
V ZLOT SENIORÓW Z OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

We wtorek 8 stycznia na świąteczno- noworocznym spotkaniu integrującym z mieszkańcami Domu spotkali się Seniorzy z Chodzieży oraz zaprzyjaźnieni z nami Seniorzy z Owińsk, Czerwonaka i Gołańczy.

Na spotkanie przybyli również burmistrz Chodzieży Pan Jacek Gursz oraz wicestarosta chodzieski Pan Julian Hermaszczuk.

Wszystkich mieszkańców oraz gości powitał Dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym zaśpiewaniem "Hymnu Seniora", potem wszyscy uczestnicy spotkania śpiewali kolędy przy akompaniamencie Pana Jana Margowskiego.

Wyjątkową atrakcję przygotowali dla uczestników przygotowali seniorzy z Czerwonaka i Owińsk - przedstawienie Jasełkowe wykonane w przepięknych własnoręcznie wykonanych strojach.

 
 
IV ZLOT SENIORÓW Z OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

IV ZLOT SENIORÓW odbył się 6 października 2006 roku pod hasłem "Czas na jesień". Motywem przewodnim spotkania było podsumowanie lata oraz symboliczne zebranie plonów. Odbył się konkurs jesienny. Z jesiennym repertuarem wokalnym nt. Jesieni wystąpiły panie z Chóru Seniorki pod przewodnictwem instruktor mgr Katarzyny Paech. Seniorów odwiedził również wicestarosta chodzieski Pan Mariusz Wolff.

Całe spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Podczas spotkania nie zabrakło również "Tańców na siedząco" prowadzonych przez instruktora terapii zajęciowej Jana Łażewskiego.

 
 
III ZLOT SENIORÓW Z OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

Trzeci ZLOT SENIORÓW odbył się 29.06.2007 w plenerowej scenerii parku okalającego budynek DPS. Uczestnikom spotkania dopisała piękna i słoneczna pogoda. Tym razem spotkanie miało charakter rekreacyjno- integracyjny. W programie poza wspólnym śpiewem był cały szereg rekreacyjnych gier ruchowych, WIELKA KRZYŻÓWKA SENIORÓW, a także tańce na siedząco. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Po udanej zabawie wszystkim dopisał apatyt na piknikowy poczęstunek, po którym Seniorzy dalej wspólnie bawili się.

 
 
II ZLOT SENIORÓW Z OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

Po 4 miesiącach 19 stycznia 2006 roku Seniorzy z Chodzieży drugi raz spotkali się z Seniorami z Czerwonaka. Tym razem motywem przewodnim spotkania było wspólne kolędowanie. Z przepięknym koncertem kolęd wystąpił zespół AVE z Kicina. W przygotowaniu spotkania pomagała wolontariuszka Marzena Jóźwiak.

 
 
I ZLOT SENIORÓW Z OWIŃSK, CZERWONAKA I GOŁAŃCZY
 

Z inicjatywy Agnieszki Ryczek Kierownika Zespołu Opiekuńczo- Terapeutycznego II i Lucyny Bednarek Kierownika Zespołu Pielęgniarek oraz Justyny Maciejczuk inspektora ds aktywizacji seniorów z Czerwonaka w dniu 28 września 2005 roku doszło do spotkania Seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży z Seniorami z Klubu Seniora w Czerwonaku.

Licznie przybyłych na ZLOT Seniorów powitał dyrektor DPS Ireneusz Kiełczawa. Dla wielu Seniorów z Czerwonaka była to pierwsza wizyta w naszym mieście a dla wszystkich- w Naszym Domu. Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Podczas spotkania zaprezentował się zespół wokalny AVE z Kicina. Całe spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze Złotej Jesieni jako symbolu Złotego Wieku uczestników.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali Hymn Seniora. Seniorzy z Czerwonaka zostali obdarowani pracami wykonanymi w ramach terapii zajęciowej przez mieszkańca Domu Pana Józefa Adaszyńskiego.

 
 

powrót do góry   strona główna

KONTAKT
Napisz do Nas
Nasze Adresy
Pytania Uwagi
NASZE PORADY
Psycholog
Pielęgniarka
Prac. Socjalny

 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone, © 2003 by DPS Chodzież & autor  admin@dpschodziez.pl