DPS w Chodzieży to dwupiętrowy budynek. W 2001 roku zakończono całkowitą modernizację Domu, mającą na celu doprowadzenie do jeszcze lepszej funkcjonalności budynku i otoczenia oraz zwiększenia powierzchni użytkowej. Mieszkania oraz pomieszczenia wspólnego użytku przystosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych. Dzięki zjazdom, podjazdom, pochylniom, windzie, dzwonkom w pokojach i dostosowanym łazienkom, osoby te mają zapewniony bezpieczny pobyt.
Pod względem funkcjonalnym budynek DPS dzieli się na 3 części:
Obecnie Dom posiada 59 pokoi mieszkalnych. Powierzchnia użytkowa budynku zajmuje 3 303,1 m2. Mieszkańcy zajmują 1 i 2 osobowe pokoje z balkonami.
Do ich dyspozycji pozostają również pomieszczenia użytkowe
Nad stanem zdrowotnym mieszkańców czuwają pielęgniarki i opiekunowie, a opiekę lekarską sprawuje lekarz rodzinny. Mieszkańcy mogą liczyć również na kontakt z psychologiem. W zakresie rehabilitacji mieszkańcy korzystają z fizykoterapii i kinezyterapii zarówno w sali ćwiczeń jak i w pokojach mieszkalnych w przypadku osób leżących. Aby podtrzymać swoją kondycję fizyczną, wykonują ćwiczenia ogólnousprawniające oraz pod kierunkiem fizjoterapeutów uczestniczą w specjalistycznych zabiegach.
Radą i pomocą służą mieszkańcom pracownicy socjalni. Działalność socjalna na rzecz osób zamieszkujących Dom obejmuje:
W zależności od oczekiwań, uzdolnień oraz sprawności, mieszkańcy mogą realizować się w różnych formach terapii zajęciowej:
Często odbywają się również zajęcia muzyczne, które cieszą się olbrzymią frekwencją.
Dzieła mieszkańców eksponowane są w gablotach Domu i sali terapii zajęciowej.
W ramach usług kulturalnych odbywają się m.in:
Mieszkańcy mają możliwość korzystania z usług religijnych. Do ich dyspozycji pozostaje kaplica, w której odbywają się Msze św. oraz okolicznościowe nabożeństwa. W razie wewnętrznej potrzeby, każdy może porozmawiać z kapelanem indywidualnie.
Osoba przychodząca do Domu Pomocy Społecznej w Chodzieży musi rozstać się z dotychczasowym życiem oraz przygotować się do nowych, jakże odmiennych warunków. W tym momencie pojawia się skomplikowany proces akceptacji siebie, jako mieszkańca. Trudna emocjonalnie sytuacja nowoprzybyłych osób wymaga specjalistycznej pomocy i opieki.
Odpowiedzią na potrzeby mieszkańca jest Dział Terapeutyczno- Opiekuńczy w ramach którego działają trzy zespoły opiekuńczo-terapeutyczne wraz z „Pracownikiem Pierwszego Kontaktu” .
Zespołami opiekuńczo-terapeutycznymi kierują kierownicy i odpowiadają m.in. za jakość świadczonych usług dla mieszkańców w szczególności usług opiekuńczych i wspomagających. W skład Zespołu wchodzą: opiekunowie, op. medyczni, op. kwalifikowani, op. środowiskowi, pokojowi.
Dział ściśle współpracuje z Działem Medyczno- Terapeutycznym w skład którego wchodzą: pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog.
W Dziale Terapeutyczno- Opiekuńczym pracują również pracownicy socjalni i instruktorzy terapii.
Podstawowym zadaniem tych wszystkich osób jest opracowywanie INDYWIDUALNYCH PLANÓW WSPARCIA oraz wspólna realizacja tych planów z mieszkańcami.
Tworzenie indywidualnego planu wsparcia prowadzi do indywidualnego spojrzenia na każdego mieszkańca, zakłada wspólne oddziaływania całego personelu na daną osobę oraz przyczynia się do bardziej skutecznego sprawowania opieki nad mieszkańcem.
„Korzystaj z czasu, który masz. Nie martw się o to, co przyniesie jutro. Ciesz się tym, co masz w danej chwili”
J.A. Saare, Dead, Undead, or Somewhere in Between